Uschguli

 

(česky Ušguli) je skupina čtyř vesnic nacházejících se v údolí podél horního toku řeky Inguri na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchary v kraji Horní Svanetie v Gruzii.  Některé budovy v těchto vesnicích jsou jakožto součást Horní Svanetie zapsány na seznamu UNESCO.

 

Při cestě do těchto končin by Uschguli nemělo chybět v cílech každého návštěvníka.

 

Ušguli se nacházejí v nadmořské výšce 2086 až 2200 m.n.m. a jsou jedněmi z nejvýše položených vesnic. V Ušguli dnes žije kolem sedmdesáti rodin a je zde zřízená malá škola. Dochovalo se zde velké množství vesnických věží a budov, které byly vystavené tak, aby je bylo možné snadno bránit během případného vpádu nepřátel. Oproti Mestii jsou zdejší obrané věže z 9. století což je zhruba o 300 let starší než v Mestii. Poblíž vesnic byly zbudovány dva středověké hrady (jeden se nachází nad vesnicemi, druhý pod nimi). U níže položeného z nich se nachází malý kostelík Laškdaš a na vrcholu kopce nedaleko ještě jeden kostel Macchvar z 12 století. ve kterém se dochovaly nástěnné malby. Celá místní oblast je značně odlehlá a v zimně takřka nepřístupná, neboť jediná rozumná přístupová cesta z Mestie zavátá sněhem a uzavřená.

 

Doprava:

 

Z Mestie – Uschguli je od Mestie vzdálené asi 45 km. Ovšem cesta je dosti ďábelská. Dá se absolvovat pěšky (ideálně 3 – 4 dny klidné chůze). Nebo zvolit cestu místní dodávkou. Cena dodávky byla 150 GEL/ celá dodávka, cesta tam a zpět.  Tak jsme začali sháněk další lidi, aby se nám to zlevnilo. To se povedlo. Jenom naše auto není místní Mitschubishi Celica (dovezené z Japonska, protože mají všechny volanty v pravo), ale asi 30 let starý Ford Tranzit. Řidič Roman ovšem srší optimismem. Jsme jeho první kšeft za tento týden.  Cesta trvá cca. 2,5 hodiny a je to silná zážitek. Místy by mě nenapadlo tu jet ani tankem, nebo jeepem, ale Roman jede na plný pecky. Kamení zatáčky, brody atd. Docela dost dobrý. Cestou tam jsem seděl v předu jako spolujezdec, a jeho pravidelné „něboj sa“ mi moc sílu nedodávalo. Ale zpět jsem si sednul dozadu, protože jsem na to neměl nervy.  Cesta zpět zase asi 2,5 hodiny. Na prohlídku vesnice jsme měli asi 4 hodinky.   

Kontakt na Romana tel.: 599923318

 

Ubytování:

 

V Uschguli se dá ubytovat na několika místech. V domech u lidí nebo v zahradách ve stanech. Není problém si dohodnout i jídlo u nich doma. Je ti dokonce jakýsi krámek s kioskem, kde se dá nakoupit to nejnutnější.  Nám jeden den stačil, protože počasí stálo zase za prd, ale určitě by to bylo fajn.

Pochopitelně je možné spát ve stanu úplně kdekoliv.

 

Nákupy:

 

Funguje zde jedna „restaurace“ kde jsme si dávali Kubadari. Placky s masem. Potom jsem tu jeden krámek s kioskem. Takže to relativně jde.

 

Turistické cíle:

 

Jednoznačným cílem je budova kostela (kláštera nad vesnicí) Zajímavá stavba z cca 12. století, která stojí za to vidět. Je to v malé, ale má to úžasnou atmosféru.

Dalším lákadlem je samotná procházka vesnicí, kde se doslova zastavil čas. Místní obrané věže jsou úžasné a jsou tu obrovské rozdíly v zachovalosti budov.

Popravdě je to ideální konec světa

 

Zážitky z Uschguli:

 

Zájezd Němců v jeepech – cestou naším Fordíkem jsme potkali zájezd asi 20 super terénních aut s popisky Expedice Gruzie. Bylo to sranda, my jedeme v 8 lidech v omláceným Tranzitu a oni po 2  s super kárách.  Zážitky jsou prostě rozdílné.

 

Okolní příroda – okolí a hory budí absolutně nedotčený dojem.

 

Cesta – naprosto ďábelský zážitek. Máme i video na stránkách http://www.youtube.com/channel/UCOoPrYktMR9XGHZUa8n7aPA

 

 

Fotogalerie


Mapa