Uplistsikhe

 

Prehistorické skalní a jeskynní město, které se nachází ve východní Gruzii nedaleko měst Gori. Celý skalní komplex se nachází nad vesnicí Kvakhreli. Jedná se o jednu z nejstarších archeologicky doložených obývaných lokalit v Gruzii. Komplex skalních místností a chodeb o rozloze okolo dvaceti hektarů zde začal vznikat pravděpodobně již v šestém století před Kristem a místo se brzy stalo hlavním politickým a náboženským centrem regionu Kartli. Kolem roku 645, když Arabové okupovali Tbilisi, stalo se Uplistsikhe nejvýznamnějším útočištěm křesťanů a nabývalo na významu. V té době zde žilo až dvacet tisíc obyvatel. Úpadek přišel až s nájezdem Mongolů v roce 1240, kdy došlo k nezvratnému poškození velké části komplexu. Další masivní škody zde vnikly při silném zemětřesení v roce 1920. V roce 1959 proběhl v Uplistsikhe rozsáhlý archeologický průzkum, na který navazovaly restaurační práce.

 

Současné Uplistsikhe se rozkládá na rozloze zhruba osmi hektarů a lze jej rozdělit na tři hlavní části: jižní, střední a severní. Nejrozsáhlejší je část střední, na jejímž vrcholku se nachází křesťanská bazilika z desátého století. Právě zde nalezli archeologové velké množství historických artefaktů, včetně zlatých a stříbrných šperků, keramiky a soch. Většina z nálezů se dnes nachází v Národním muzeu v Tbilisi.

 

Doprava:

 

Z Tbilisido Kvakhreli – cesta vlakem je kolem 1 hodiny. Jízdné stojí 1 GEL/osoba. Ne všechny vlaky stojí v Kvakhreli. Některé jen projíždějí dál do Gori. Dál je to do skalního komplexu asi 2 km pěšky po opačné straně řeky pod pískovcovým valem. Ranní vlak jede v 9:58.  

 

Z Gori – do Uplistsikhe – taxíkem. My jsme zvolili variantu od vlakového nádraží, ale jistě se dá sehnat i z centra města.  Cena byla 4 GEL/osoba. Cesta je dlouhá 17 km.

 

Uplistsikhe – do Tbilisi – vlakem. Centrem vesnice Kvakhreli vede hlavní železniční trať na Tbilisi. Zastavují tu jen některé vlaky, ale do Tbilisi jsme se dostali pohodlně. Cena byla 1 GEL/ osoba. Příjezd na hlavní nádraží.  Ranní vlak v cca 7:00 a potom v 10:00.

 

Nákupy:

 

V Kvakhreli je přímo u trati u železničního přejezdu krámek s potravinami. V areálu Uplistsikhe je restaurace a krámek se suvenýry.   

 

Nocleh:

 

Kdekoliv

 

Turistické cíle:

  

Uplistsikhe

Skalní komplex je vytesán v pískovcovém valu nad řekou a umožňuje nádherné výhledy s neuvěřitelnou atmosférou.

                Vstupné: 3 GEL /osoba, 1 GEL/ student J

 

Zážitky z Uplistsikhe:

 

Celý skalní komplex je fantastické vidět. Krásné scenérie, místnosti ve skalách a velmi pěkná kaple. Vše je ve velmi dobrém stavu a místní se za podpory Unie o to velmi starají. Krásné bylo barevné spektrum pískovce.

V okolí samotného areálu jsou krásné kaňonky, ve kterých se dá nocovat. Celá oblast mi velmi zvedla náladu.

Měli jsme pokus o krásný nocleh přímo na jedné pískovcové plotně (vyhnal nás déšť), ale vše se vyřešilo noclehem v přístřešku dole u silnice. Vandr jako za mlada.

 

Fotogalerie


Mapa