TBILISI

 

Doprava z letiště – centrum Tbilisi

            

Taxík  - 15-35 GEL

Vlak – 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené místní pivo je jednoznačně nejlepší na nejlevnější právě na Didube

 

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

 

Výměna peněz:

 

Peníze lze vyměnit už na letišti, kde je několik směnáren. Směnárny ve městě mají někdy trošku lepší kurz. Na výměnu jsou ideální dolary nebo eura. Je to skoro jedno. Na letišti byla výhoda, že měli i menší bankovky. Ve větších krámech lze platit i kartou, ale nezkoušeli jsme to. Na tržištích a dopravu pouze v hotovosti. Nebyl problém vybrat místní peníze kartou z bankomatu. Jenom poplatek za výběr byl asi 200,- Kč.

 

Sim karta:

 

Za velmi levné peníze lze koupit v Gruzii jejich SIM kartu. Potom je jakékoliv volání v posílání SMS v jejich síti bez problémů. My jsme si jí nekoupili. Byla to škoda, protože z našich mobilů nebylo možné poslat SMS na gruzínské číslo (např. rezervace v hostelu).

 

Ubytování:

 

Hostel Georgia, Chitaia street č. 20 – cca. 10 minut chůze od nádraží, ideální poloha pro pohyb ve městě. Kousek od stanice metra Marjanishvill. Cena je 10 GEL/noc/osoba, v ceně je wi-fi, večeře, kafe. Je to trošku doupě, třeba záchod je zážitek, ale jinak super.

Kontakt: hostelgeorgia@yahoo.com, hostel.georgia77@gmail.com

Romantik hotel, Dolidze street č. 46, v dosahu od stanice metra Technical University. Cca 5 minut chůze. Podmínky hostelu jsou naprosto stejné jako u Georgie. Je to jeden provozovatel. Romantik je podstatně lepší, ale nám přišlo, že Georgia měla lepšího ducha.

Kontakt: romantikhotel@yahoo.com

Tel.: +995 555 51 3606, +995 322 43 1301

 

Spojení mezi Hostely je zajištěno zdarma taxíkem. Pakliže je v jednom hostelu plno, zavezou vás na vlastní náklady do druhého. Paráda.

 

Úschovna zavazadel:

V obou hostelech bylo možné naprosto bez problémů nechat věci, které jsme nepotřebovali. Zdarma a vždy jsme všechno našli v pořádku.

 

Doprava po městě:

Ideální je doprava metrem a vlakem. Na každé stanici lze koupit kartu na jízdné. Karta stojí 2 GEL a lze nabít na libovolnou částku. Cena za jednu jízdu je 0,5 Gel/osoba. Na jednu kartu může jezdit libovolný počet lidí.  

 

Nákupy + informace:

 

Geoland –Telegraph street č. 3.  Mapy (10 GEL/kus), navigace, občas i plynové kartuše. Obchod je naproti budově banky, které vypadá jako opera v Sydney.

The North Face Magellan – Mitskevich street č.68, Plynové kartuše (24 GEL/440 ml) , kompletně outdoor sortiment. Hudy tu má velmi slušnou konkurenci.

Turistické informace – Rustaveli street, v budově Národního muzea. Dobré mapky a holka s dobrou Angličtinou, která opravdu uměla poradit.

 

Doprava z města:

               

Tbilisi – Mestie (Uschguli) – každý den odjíždí dodávka pro cca. 20 lidí z prostoru tržiště asi 200 metrů od hlavního vlakového nádraží (Station Square). Prostor je vpravo od nádraží, když k němu stojí člověk zády. Odjezd je vždy v 6:00 hod. ráno. Je potřeba tam být, ale podstatně dříve, kvůli kapacitě.  Cena byla (červenec 2013) 30 GEL/osoba + 5 GEL za batoh. Batohy jedou na střeše. Hodí se pláštěnka na batoh a všechny věci mít uvnitř. Slabším povahám doporučuji kinedril a něco na spaní.   Cesta trvá vlastně celý den.

 

Tbilisi – Stepantsminda (Kazbeg) – několikrát v průběhu dne odjíždí vždy dodávka směr Stepantsminda z tržiště a nádraží Didube. Na Didube se lze snadno dostat vlakem. Je to 3. Zastávka od hlavního nádraží. Důležité je nepodlehnout nahánějícím šoférům, ale dojít až oficiální kase na lístky do Stepantsmindy. Cena je 10 GEL/osobu. Cesta je na cca. 4 hodiny.               

 

Tbilisi – Gori  - do Gori se lze dostat vlakem nebo taxíkem. Vlakem z hlavního nádraží. Cena byla 2GEL/osoba. Ale jízdní řád byl záhadný. Vlak jsme využili k cestě zpět. Do Gori jsme jeli taxíkem z Didube. Cenu jsme ukecali na 5 GEL/osoba a jeli jsme Mercedesem J. Absolutně se mu to nemohlo vyplatit. Cesta trvala cca. 1 hodinu.

 

Tbilisi – Mtskheta – do bývalého hlavního města Gruzie je jednoduchá doprava z Didube. Mašrutky jezdí pravidelně a lístek je možné koupit v kase nebo přímo u řidiče.  Cena je 1 GEL/osoba. Cesta trvala cca 20 minut. Taxikáři chtěli za stejnou cestu cca. 30 GEL.

 

Turistické cíle v Tbilisi:

 

Mtatsminda park - velkou dominantou nad městem je kopec s obrovským stožárem a ruským kolem a lanovkou. Na veliké ploše je tu zábavný park s různými atrakcemi a hospodami.

 

Dedaena park - naprosto špičkový byl trh nedaleko budovy Muzea. Je to v areálu parku a mostu přes řeku. Naprosto úžasné. Jako burzy u nás na začátku 90. let. Paráda. Hodinky, rádia, nože, nádobí, obrazy prostě všechno. Všechno na zemi na chodníku.

 

Zážitky z Tbilisi:

První dojmy z Tbilisi byly podobné jako z Kyrgystánu, nebo podobných zemí. Špína, hrozný provoz, rachot, rozpadající se baráky, auto jako společenský statut apod. Na druhý pohled je to ovšem úplně jiné. Infrastuktura funguje na jedničku, lidé ochotní a jsou v pohodě. Ceny platí, jak se řekne. Jídlo na ulici je dobrý. Přímé centrum města je uklizené a snaží se okolo J Domluvit se lze bez problémů Rusky a i Anglicky jsme neměli problém.

 

Velmi jsme si oblíbili cestování metrem. Jednoduché a přehledné. Pivo je dobré a všude se dají koupit kulaté lepjošky (jako chleba) a ovoce. Kdo chce, může nakupovat bez problémů v moderním supermarketu, kde mají všechno stejné jako u nás. Spoustu věcí jsme nechtěli kupovat na tržišti.  Vychlazený točený pivo v předmraženém půllitru na nádraží Didube u stánku bylo prostě fantastický.

 

Třeba luxus, že jsem mohl večer zavolat na mobilu přes Skype domů mě fascinoval. Ale já jsem stará škola.  Spojená rádoby sprcha se záchodem na hostelu byl taky zážitek.

 


Mapa