Mtskheta

 

Mtskheta je starověké město, ležící nedaleko Tbilisi zanesené v UNESCO od roku 1994. Mtskheta byla již od čtvrtého století srdcem Gruzínského křesťanství a až do pátého století byla zároveň hlavním městem Gruzie. Teprve král Vakhtang Gorgasali přesunul své vladařské sídlo do Tbilisi. Město ovšem zůstalo i nadále centrem duchovního života a i dnes se v místní katedrále odehrávají některé z nejvýznamnějších ceremonií gruzínské pravoslavné církve.

 

Velmi významnými zdejšími monumenty jsou katedrála Svetiskhoveli a klášter Jvari. Jedná se o příkladné středověké kavkazské stavby.

 

Doprava:

Z Tbilisido Mtskheta – cesta je ideální mašrutkou z nádraží Didube. Nabízí se i taxík, ale ten je zbytečně drahý. Chtěli 30 GEL/taxík. My jsme variantu mašrutka. Z Didube jezdí normální linka. Lístky je možné koupit v kase nebo přímo u řidiče. Cena 1 GEL/osoba.

 

Mtskheta – do Tbilisi – opět mašrutkou. Příjezdy a odjezdy jsou z prostranství pod kostelem Samtavro. Mašrutky jezdí v četné hojnosti. Ani jsme neřešili žádné časy. Cena 1 GEL/osoba.  

 

Nákupy:

Ve městě je několik pekáren a krámků, na které jsme narazili. V okolí Svetitskhoveli je několik restaurací a krámků se suvenýry.

 

Turistické cíle:

Do všech kostelů jsou požadovány dlouhé kalhoty a je zakázáno focení uvnitř. V případě krátkých nohavic je možné zapůjčit sukně.

 

1) Samtavro

 

První kostel hned u zastávky mašrutek. Krásný kostel s výzdobou a okolním prostorem. 

 

2) Svetitskhoveli

 

Rozsáhlý komplex z jedenáctého století, který je postavený na křížovém půdorysu. Stavba byla a zůstává uctívána, podle legendy se dokonce pod jejími základy nachází prostor s uloženým pláštěm Ježíše Krista. Obrovská dominanta celého města a jednoznačně největší turistická atrakce. Okolo je veliký opevněný pozemek.

 

3) Bebris Tsikhe

 

Zřícenina pevnosti kousek za městem. Je umístěná nad řekou s výhledem na celé město a všechny jeho dominanty. Z centra je to 15 minut pěšky.

 

4) Kostel Jvari

 

Dominanta celého okolí. Kostel na vrcholu kopce, který je viditelný z každého místa ve městě. Základy této stavby byly položeny již ve čtvrtém století našeho letopočtu. Pro mnoho Gruzínců představuje nejposvátnější křesťanské místo v zemi. Z města je bohužel dosažitelná pouze taxíkem, protože most, který je v mapě, byl stržený. I tak by to byl výlet cca na 5 km. Taxíkem to odhaduji na7 – 10 km. Dá se autem dostat až úplně nahoru.

 

Zážitky z Mtskhety:

 

Celé městečko žije z historických budov. Je to velmi turisticky zajímavé a taky zprofanované. Ale není se čemu divit. Kostely jsou úžasné a zřícenina pevnosti také stojí za to. Pravdou je, že na Jvari jsme už neměli energii. Původně jsem tam chtěli dojít, ale tahat se taxíkem tam a zase zpět se nám nechtělo.

 

Fotogalerie


Mapa