Gori
Město vzdálené asi 70 km od Tbilisi. Hlavním důvod návštěvy pro většinu turistů je fakt, že Gori je rodištěm Josefa Stalina.
Za vlády gruzínského krále Davida IV. Budovatele na přelomu 11. a 12. století bylo kolem pevnosti založeno město, které se stalo jedním z nejdůležitějších středisek Gruzie. V roce 1818 zde byla založena první gruzínská teologická vysoká škola.
V roce 1878 se zde narodil diktátor Josef Stalin (Džugašvili). Stalinovi zde bylo postaveno muzeum a socha.
Roku 1920 bylo město zničeno zemětřesením. V éře Sovětského svazu získalo výrazně průmyslový charakter. Po kolapsu SSSR bylo postiženo hospodářskou krizí a odchodem obyvatelstva.
Město leží v blízkosti hranice se separatistickou Jižní Osetií a v srpnu 2008 se stalo terčem útoku ruských vojenských letadel, během kterého byly bombardovány vojenské i civilní objekty.
Výlet do Gori se dá bez problémů z Tbilisi absolvovat jako jednodenní výlet. My jsme to zvolili jako výlet na 2 dny a pojili jsme to s návštěvou skalního hradu Uplistsikhe nad vesnicí Kvakhreli.
Doprava:
Z Tbilisi - Cesta z Tbilisi trvá cca. 1,5 hodiny jízdy mašrutkou. Mašrutky vyráží z nádraží Didube. Pravidelnou linku jsme nenašli, ale usmlouvali jsme cenu na taxík za 5 GEL/osoba. Popravdě nechápu, jak se mu to mohlo vyplatit. Celá cesta vede po zbrusu nové dálnici a je relativně hodně rychlá a pohodlná.
Další variantou je jízda vlakem, ale odjezdy vlaků nejsou moc časté. Proto jsme zvolili taxík.
Z Gori – do Tbilisi – opět taxíkem, nebo vlakem. U laku je potřeba v infocentru zjistit odjezdy, protože na nádraží jsou úplně nulové informace.
Z Gori – do Uplistsikhe nad vesnicí Kvakhreli – vlak, nebo taxík. Vlak jezdí stejný směrem na Gori, ale každý v Uplistsikhe nezastavuje. My jsme zvolili taxík, který stál před nádražím. Cena byla 4 GEL/osoba. Je to hodně za 17 km proti cestě z Tbilisi, ale nebylo moc na výběr.
Nákupy:
Gori je relativně velké město, kde je úplně vše co člověk potřebuje. Turistické informace, restaurace, krámy, banka atd. Vše bez problémů.
Turistické cíle:
1. Muzeum Josefa Stalina
Muzeum nejde ve městě minout. Je přímo v centru města na jednom konci velkého náměstí. Velká budova je nepřehlédnutelná.
Velká socha Josefa Stalina, osobní vagón Josefa Stalina, jeho údajný rodný domek zastřešený, aby nezchátral, v muzeu posmrtná maska, fotky, sochy.
Vstupné 15 GEL/osoba, včetně prohlídky vagónu.
2. Infocentrum
Přímo naproti muzeu Stalina. Na protější straně než je vchod. Taxík pravděpodobně zastaví tady. V infocentru umí anglicky a mají tu mapy
3. Pevnost Gori
Nebyli jsme. Už jsme nějak neměli náladu a elán.
Zážitky z Gori:
Muzeum – Našim cílem bylo pochopitelně muzeum, které je postaveno v duchu Stalinské architektury. Chtěli jsme to vidět. Osobně máme na Stalina dosti jasný názor, ale tady jsme narazili na trošku jinou náladu. Těžko říci, jak moc je to víra a jak moc je to tahák na turisty. Osobně to na mě působilo hrozně. Oslavné koberce se Stalinem, obrazy atd. V Muzeu vlastně není ani nijak zajímavá expozice. Pravděpodobně je původní od založení muzea. Znuděné, ale přísné hlídačky v každé místnosti. Velkorysá je možnost focení.
Před muzeem stojí Stalinův osobní vagón. Paradoxní je, že je americké výroby firmy Pullman Company.