Via ferrata Rino Pisetta

 

Itálie, oblast Gardaseeberge, Obtížnost: E.

 

Pojem mezi ferratami. Postavená v roce 1982, jako tehdy nejtěžší ferrata  v původně lezecké linii obtížnosti V. Krásné skalní stupy, skoro žádné kramle. Krásné sportovní lezení. Postupem času je množství chytů a stupů velmi vyhlazených, ale kráse to neubralo. Samotný pohled z vesničky Sarche na skalní stěnu je impozantní. Celkem je časová náročnost výstupu na vrchol Dain Picol (971 m) okolo 7 hodin.

 

Časová náročnost: 7 hod. celkem. 45 minut nástup, 4,5 hodin výstup, 1:30-2 hod. sestup.

Ve skupině 15 lidí jsme šli 5:50 hod. samotný výstup po laně. Ve dvou jsme šli pouze 3:30.

 

Převýšení: 715 m, z toho 430 m při lezení po laně.

 

Nástupní místo:

Vesnička Sarche – na silnici SS45 z Arca na sever přes Dro. Parkoviště je na u kryté haly na pétanque. Na kruhovém objezdu ve vesnici, naproti info centru doleva, a hned naproti benzínové pumpě doprava mezi domky. Parkoviště je značené.

 

Popis přístupu:

Z parkoviště doprava nahoru nad plot. Cesta je značená. Nástup pod stěnu trvá cca 45 minut. Obléknout se lze pohodlně pod stěnou.

 

Popisy cest:

 

Celá cesta je náročná. Začíná se rovnou úsekem obtížnosti D, na který navazují C a E. Po těchto 3 úsecích je poslední možnost opustit ferratu pravým traversem. Poté již není možnost návratu. Celé lezení je těžké, vzdušné, ale krásné. Pozor na velmi dlouhou dobu výstupu. Za mokra prakticky nelepitelné. Tato cesta je velmi pěkným vrcholem snažení v celé oblasti.Celý výstup cca 4,5 hod.  

 

Popis sestupu:

 

Sestup z vrcholu po značené cestě na vesničku Ranzo. Na začátku vesnice uhnout před prvním domem doprava a prudce dolů po cestě 613 na Sarche. Cestou se jde kolem lezeckých sektorů. Doba sestupu cca 1,5 – 2 hod.

 

 

Zdroj: bergsteigen.com, 2016

Zpracoval Jarda Kupr

 


Mapa