Via ferrata Ernesto Che Guevara

 

Itálie, oblast Gardaseeberge, Obtížnost: C.

 

Pojem mezi ferratami. Dlouhá cesta v monumentální skalní stěně nad vesnicí Pietramurata (250 m) končící na vrcholu Monte Casale (1632 m). Fantastické převýšení. Zážitek na celý den. Celá cesta s výstupem i sestupem zabere cca 8 hodin.  Nutnost dobrého počasí a dostatku vody. Celou cestu není nikde možnost nic dobrat.

 

Časová náročnost: 8 hodin celkem. 30 minut nástup, 4,5 hodin výstup, 3 hodiny sestup (záleží na zvolené variantě).

Ve skupině 15 lidí jsme šli 5:50 hod. samotný výstup po laně. Ve dvou jsme šli pouze 3:30.

 

Převýšení: max. 1382 m, z toho 1200 m při lezení po laně.

 

Nástupní místo:

Vesnička Pietramurata – na silnici SS45 z Arca na sever přes Dro směrem na Sarche. Parkoviště je na u lomu přímo pod skalní stěnou. Na kruhovém objezdu na severu vesnice doleva. Přímo zde již je značená ferrata.

 

Popis přístupu:

Z parkoviště po asfaltu cca 200 m zpět. Odbočit doleva mezi ploty fabrik. Začátek je mírně nevábný. Nástup pod stěnu trvá cca 30 minut. Obléknout se lze pohodlně pod stěnou.

 

Popisy cest:

 

Celá cesta není technický náročná. Převážně obtížnost A-B. Jediný úsek C je skalní step těsně pod vrcholem celé trasy. Obtížnost výstupu je v jeho trvání. Za slunného počasí je skála velmi vyhřátá a cesta je únavná. Nutný je dostatek vody. V celé trase ani na sestupu není nikde možnost dobrat vodu. Možnost stínu je také velmi omezená. Pravidelně se střídají plotny a traverzy. Z celé trasy je krásný výhled a vrchol je opravdu zasloužený. V některých místech jsou označeny kóty s nadmořskou výškou, které orientačně udávají polohu na stěně. Cca ve výšce 1200 je vrcholová knížka. Od ní se postupuje přes kamenitý svah a odtud se již jde víceméně lesem. Lano vede již jen někde (včetně úseku C). Vrcholový kříž a výhled je za odměnu. Lze vidět pohoří Brenta.

 

Popis sestupu:

 

1) varianta – z vrcholu přes louku k chatě Rif. Don Zio. Nikdy jsem ji neviděl otevřenou. Po turistické cestě 427 do Sarche (cca 2,5 hod.) a dále do Pietramurata dalších cca. 30 min. Dlouhý sestup, ale schovaný v lese, relativně v pohodě. Ze Sarche již po rovině mezi sady.

 

2) varianta – z vrcholu přes louku k chatě Rif. Don Zio. Po cestě č. 411 a následně po cestě č. 408 do sedla  Dusón. Zde prudká odbočka doleva a po cestě 426 po Heikler Absteig auf Weg dolů po lanech. Nutné mít ferratový set. Cesta je velmi prudká a je zajištěná lany. Následuje úmorný sestup až do Piatramuraty. Celý sestup na cca 3,5 hod.

 

Z vlastní zkušenosti doporučuji pohodlnější sestup přes Sarche.  

 

Zdroj: bergsteigen.com, 2016

Zpracoval Jarda Kupr

 


Mapa