Sky walk

 

Rakousko, oblast Dachstein, obtížnost E

Těžký  velmi exponovaný klettersteig (ferrata), vedený pod lanovkou, která vede od hotelu Türlwand 1700 m.n.m. na Huner Kogel. Lanovka končí na dachsteinském ledovci ve výšce 2675 m.n.m. Zde také končí trasa ferraty.  Cesta má relativně dlouhý nástup a návrat je nejlepší lanovkou, která není úplně nejlevnější. Trasa ferraty je hodně technicky zajištěná. Nečekejte skalní lezení jako je možné v Itálii. Celá hlavní část trasy vede po železech. Cestou vás budou okukovat turisté z lanovky a z proskleného mostu pod kterým trasa vede.  V roce 2010 stála lanovka dolů 16 EUR/osoba. Výhodou je, že v ceně lanovky jsou i vleky na ledovci J. Výhledy do údolí směrem na Ramsau jsou pěkné.

 

Nástupní místo:  Nástupní místo je shodné  s nástupem na ferratu 615 Huner Kogel .Parkoviště u dolní stanice lanovky. Silnice k lanovce je zpoplatněná (7,5 EUR). Platilo, že když měl člověk zaplacenou lanovku, výjezd autem byl zdarma.

 

Nástup: Nástup  a první část je stejná jako při ferratě 615 Huner Kogel. Pěšky po cestě číslo 615, na DachsteinSüdwand Hütte (cca 35 minut), kolem chalupy a za chalupou prudce doprava nahoru. Pořád po cestě číslo 615. Cesta se klikatí pod lanama lanovky a přechází na pravou stranu údolíčka. Traverz pod lana a nástup (cca 1,5 hod.). Na skále jsou dobře viditelné redpointy. Problém nastává při nadílce sněhu. Může být i v červenci. Ale začátek lan lze najít. S sebou dojišťovací lano. V jenom místě zůstává sníh i v létě.

 

Varianta s lanovkou: Z parkoviště od chaty Türwand je možné vyrazit na vrchol Huner Kogel lanovkou. Z vrcholu slézt po ferratě 615 Huner Kogel asi 300 výškových metrů na rozbočku s cedulkou SKY WALK. Odtud se leze zpět na vrchol k lanovce.

  

Trasa:  První část trasy je shodná s ferratou 615 Huner Kogel. Celkem pěkné lezení, dobře odjištěné. Při sněhu je potřeba někdy lano vyndat ze sněhu J. Trasa s lany překonává asi 300 výškových metrů a končí ve skalním sedýlku vpravo od lanovky.  Celá ferrata se dá vylézt cca za cca 1,5  hodiny v klidném tempu. Pod závěrečnou vrcholovou plotnou, se trasa dělí. Doleva pokračujeme na trasu SKY WALK – obtížnost E. Doprava je možné pokračovat po trase 615 Huner Kogel. My však vyrážíme na trasu doleva a dostáváme se pod skalní stěnu, v níž jsou vedena jistící lana a kramle jako chyty. V celé cestě je hodně technických pomůcek. Samotná stěna pod lanovkou se dá vylézt cca do 2 hodin v klidném tempu. Trasa ústí přímo pod lanovkou a je potřeba přelézt zábradlí. U lanovky je prosklená vysutá lávka, která skýtá krásné pohledy do údolí a na naší výstupovou trasu.

 

Sestup je možný po trase 615 Honer Kogel dolů, nebo lanovkou. Lanovka nepatří mezi nejlevnější.   

 

Časová náročnost: nástup od parkoviště na chatu DachsteinSüdwand Hütte – cca 35 minut. Pod lana cca 1,5 hod. Ferrata 615 cca 1,5 hod. pod rozbočku. Trasa SKY WALK cca 2 hod. Převýšení takřka 1000 m. Výstup cca 5 hod. Sestup lanovkou je velmi rychlý.   

Zdroj: Klettersteig-atlas Österreich, 2006

Fotogalerie


Mapa