Gamsblick

 

Rakousko, oblast Tauplitz - vrchol Traweng, obtížnost (C)

 

Pěkný klettersteig (ferrata), která se dá zvládnout v klidném tempu za 4 hodiny. Z vrcholu Traweng (1981 m.n.m.) jsou krásné výhledy na Tauplitz a na Totes Gebirge (Mrtvé hory). Velká část ferraty se dá lézt pěkně po skále. Ideální pří pobytu na Tauplitzalm.

 

Nástupní místo: Na konci parkoviště Tauplitzalm (1650 m.n.m.) na konci Alpenstrasse. Cesta vede z vesnice Bad Mittendorf. Na silnici se platí mýtné (červenec 2014 – 9,80 Euro/osobní auto).

 

Nástup: Ferrata zatím není na turistické mapě, ale je uvedená na letáku v informacích a je velmi dobře značená přístupová trasa. Cesta vede po značení z parkoviště kolem jezer Groβsee a Tauplitzsee. Nad výhledem na jezero Steirersee je odbočka doleva. Cesta se začíná zvedat a končí štěrková cesta. Cesta se vine až pod sedlo Steirertor apotom uhýbá doleva pod skalní masiv. Celý nástup je cca. na 1 hod a 45 minut.  Nástup na lano je ve výšce 1770 m.n.m.

 

Trasa:  Velmi pěkná 400 m dlouhá lezecká cesta vedená krásnou skálou. Převýšení ferraty je 220 m. Ferrata je otevřená teprve rok a je znát, že některé kameny ještě nejsou olámané. Začíná se u jeskyně, kde je pověšená efektní houpačka. Obtížnost C, cca 1 hod. pěkného lezení. Krásné výhledy a u vrcholového kříže Traweng (1981 m.n.m.) je výhled na Mrtvé hory.

Sestup po turistické trase dolů na šotolinovou cestu. Na sestup je dobrá helma. Je zde spousta volného kamení. Sestup na cestu cca. 40 minut. Potom již po asfaltu zpět na parkoviště cca. 35 minut. a Uprostřed je lanová most (překážka typu manévry). Cesta vede přes krásné výhledy.

 

Časová náročnost: nástup od parkoviště cca 1 hod a 45 minut. pod lana, čas lezení cca 1hod.

Sestup z vrcholu cca 40 minut dolů na cestu. Na parkoviště dalších cca 35 minut. 

Zdroj: bergsteigen.com, 2014

 

Nákres nástupu (zdroj:bersteigen.com, 2014)

 

Vrchol                                                                   Houpačka u nástupu


Mapa