Donnerkogel - Intersport

 

Rakousko, Donnerkogel (vrchol), oblast Gosausee, obtížnost (C/D), vrcholový úsek (D/E)

 

Pěkný klettersteig (ferrata), poměrně dlouhá, která vede na vrchol Donnerkogel. Výhledy na jezero Gosausee jsou velmi efektní a působivé. Nástup se dá ulehčit lanovkou od jezera Gosau. Lanovka je umístěná na hrázi jezera. Z hráze je za hezkého počasí vidět na Adamekhütte. Celé jezero je ve výšce 933 m.n.m. Na parkovišti pod lanovkou se dá spát v autě. Jsou tu i záchody. Stan se dá postavit na písčitém parkovišti o něco níže naproti sjezdovkám. 

 

Nástupní místo: jezero Gosausee. Nástup je možné urychlit lanovkou na Gablonzer hütte. Lanovka stála 14 EUR/ osoba (léto 2010).

 

Nástup: Pěšky po trase číslo 620 až do výšky 1522 k chatě Gablonzer hütte. Odtud do sedla Törleck. V sedle je velká info tabule s fotkou ferraty a popisem. Nástup je cca na 2 – 2,5 hod.

 

Trasa:  Velmi pěkné a dlouhé lezení. Výhledy jsou vděčné. Celkově má ferrata cca 650 lezeckých metrů. Je dělená na 3 části.

 

1. Úsek na Ziehlkögel – 350m lezeckých, obtížnost C

2. Úsek na Donnermandl – 50m lezeckých, obtížnost D/E

3. Úsek na Grosser Donnerkogel – 250m lezeckých, obtížnost C

 

Úsek obtížnosti D/E je velmi efektní. Celá ferrata je min. na 3 hod. Ovšem dá se na ní strávit i více času. 

 

Vrcholový kříž je pěkný a od něho vede sestupová cesta klečí na druhou stranu hřebene, zpět do sedla Törleck. Odtud již po stejné trase jako byl nástup na chatu Gablonzer hütte. Celý sestup až sem je na 1 – 1,5 hod. Návrat na Gosausee je možný opět po trase 620 a nebo lanovkou.

 

Časová náročnost: nástup od parkoviště na chatu Gablonzer hütte – 2-2,5 hod., do sedla Törleck cca 15 minut, ferrata cca 3 hod. a sestup až na parkoviště cca 2,5 hod. Celkem docela pěkný výlet na cca 8 hodin v klidném tempu.

Zdroj: bergsteigen.at, 2014

Fotogalerie


Mapa