615 Huner Kogel 

 

Rakousko, oblast Dachstein, obtížnost B.

Klettersteig (ferrata), vedený pod lanovkou, která vede od hotelu Türlwand 1700 m.n.m. na Huner Kogel. Lanovka končí na dachsteinském ledovci ve výšce 2675 m.n.m. Zde také končí trasa ferraty.  Cesta má relativně dlouhý nástup a návrat je nejlepší lanovkou, která není úplně nejlevnější. V roce 2010 stála lanovka dolů 16 EUR/osoba. Výhodou je, že vceně lanovky jsou i vleky na ledovci J. Výhledy do údolí směrem na Ramsau jsou pěkné.

 

Nástupní místo: Parkoviště u dolní stanice lanovky. Silnice k lanovce je zpoplatněná (7,5 EUR). Platilo, že když měl člověk zaplacenou lanovku, výjezd autem byl zdarma.

 

Nástup: Pěšky po cestě číslo 615, na DachsteinSüdwand Hütte (cca 35 minut), kolem chalupy a za chalupou prudce doprava nahoru. Pořád po cestě číslo 615. Cesta se klikatí pod lanama lanovky a přechází na pravou stranu údolíčka. Traverz pod lana a nástup (cca 1,5 hod.). Na skále jsou dobře viditelné redpointy. Problém nastává při nadílce sněhu. Může být i v červenci. Ale začátek lan lze najít. S sebou dojišťovací lano. V jenom místě zůstává sníh i v létě.

  

Trasa:  Celkem pěkné lezení, dobře odjištěné. Při sněhu je potřeba někdy lano vyndat ze sněhu J. Trasa s lany překonává asi 300 výškových metrů a končí ve skalním sedýlku vpravo od lanovky.  Celá ferrata se dá vylézt cca za cca 2 - 2,5 hodiny v klidném tempu. Pod závěrečnou vrcholovou plotnou, se trasa dělí. Doleva pokračuje trasa Ferrarou SKYWALK – obtížnost E !!! a doprava pokračuje naše vybraná cesta 615. Na vrcholovém sedélku se trasa uhýbá vlevo ke stanici lanovky. Ta je již dobře vidě. Lze se k ní dostat po lanech po skále, a nebo to obejít po ledovci. Na ledovci jsou krásně vidět sjezdové a běžecké trasy.

U lanovky je prosklená vysutá lávka, která skýtá krásné pohledy do údolí a na naší výstupovou trasu.

Sestup je možný po stejné trase dolů, nebo lanovkou. Lanovka nepatří mezi nejlevnější.   

 

Časová náročnost: nástup od parkoviště na chatu DachsteinSüdwand Hütte – cca 35 minut. Pod lana cca 1,5 hod. Ferrata cca 2,5 hod. Převýšení takřka 1000 m. Výstup cca 4 – 4,5 hod. Sestup lanovkou je velmi rychlý. 

Pravá modrá trasa na plánku

Zdroj: Klettersteig-atlas Österreich, 2006

 

 

 

 

Fotogalerie


Mapa