Hernlersteig

 

Rakousko, oblast Traunsee, Gmunden, Obtížnost: A/B.

 

Ferrata (klettersteig) kombinující turistický výstup s jednoduchými lezeckými úseky. Celá trasa vede s výhledem na Traunsee a ústí u horské chaty Gmundnerhütte nedaleko vrcholku Traunstein (1641 m). Záludnost ferraty spočívá v relativně dlouhém sestupu z vrcholu. Celý výstup zabere i se sestupem cca. 6 hod. s relativně velkým převýšením (cca. 1200m).

 

Časová náročnost: 6 hod. celkem. 10 minut nástup k rozcestí, 3 hodiny výstup, 2,5 hod. sestup.

Výstup koresponduje s časy na cedulích, ale rozhodně jsme se neflákali.  

 

Převýšení: 1200 m. Úseky na laně jsou krátké a střídají se s turistickým výstupem.

 

Nástupní místo:

Okraj jezera Traunsee pod vrcholem Traunstein. Cesta vede z městečka Gmunden po východním břehu jezera pod vrcholem Grünbergalm směrem na jih. Silnička kopíruje břeh jezera a končí na parkovišti, které je nástupním místem. Nelze minout.  

 

Popis přístupu:

Z parkoviště směrem zpět na Gmunden, kolem potápěčského centra a kolem základny Alpenverein. Po cca. 300 metrech je po pravé straně studánka s vodou a od ní vede prudce doprava cesta do lesa. Je zde i tur. značení. Cesta s označením 416.  

 

Popisy cest:

 

Celá cesta je náročná svým převýšením. Jinak se jedná spíše o místy zajištěný chodník v lese. To nijak neubírá na krásných výhledech na jezero, masiv Dachsteinu apod. Jednotlivé úseky s lanem jsou max. obtížnosti A/B. Za mokra je cesta relativně klouzavá, často vede po kamenech. Celý výstup cca 3 hod. nijak pomalým tempem. Ve výšce cca. 1550 m je dělení na Traunsee klettersteig  a na Hernlersteig. Naším cílem je pokračovat doleva a vynechat lezecký úsek s obtížností D.

Odměnou je horská chata Gmundnerhütte a blízký vrchol Traunstein s vrcholovým křížem.   

 

Popis sestupu:

 

Sestup z vrcholu má 2 varianty.

 

1) Po stejné cestě zpět dolů. Cesta je nepříjemná a zabere cca 1,5 – 2 hod.

2) Od chaty Gmundnerhütte dolů z terasy směrem na chatu Traunsteinhaus. V sedýlku pod chatou uhnout prudce doleva směrem na Mairalm a na údolní cestu č. 410. Jedná se o prudký sestup. Dolů na rozcestí k mostu je to cca 1,5 hod. Následně je možné jít na pivo na chatu Mairalm směrem doleva (cca 10 min. chůze), nebo jit rovnou doprava dolů po cestě 410 na nástupní parkoviště. Cestou se prochází krásným údolím s tunely. Cesta trvá cca 40 min.

 

Zdroj mapy: bergsteigen.com, 2016

Zpracoval Jarda Kupr

Cedule u studánky u nástupu do lesa.  

Označení cesty i odbočky na Trausee klettersteig ve 1550 m. 

Chata Gmundnerhütte.

 

Nákres jezera Traunsee. 

 

Na google maps je vyznačené místo nástupu do lesa u studánky. 


Mapa